Historie ŠK Líně

Šachový klub Líně vznikl na jaře 1992 oddělením šachového oddílu od Tělovýchovné jednoty Baník Líně. Členy ŠK Líně se na počátku stalo více než 40 šachistek a šachistů převážně z Líní a blízkého okolí. Tento počet od té doby neustále stoupá, v současnosti má ŠK Líně 270 členů nejen z Líní, ale i z Hradce u Stodu, Plzně, Vejprnic, Kozolup, Města Touškova a dokonce i z Prahy.Ve statistikách Šachového svazu České republiky (ŠSČR) patří ŠK Líně mezi početně největší oddíly (2. nejpočetnější členská základna!). Statistice počtu registrovaných žen bezpečně kraluje, a rovněž počtem mladších a starších žáků zaujímá v statistických přehledech přední pozice.

Od počátku existence ŠK Líně je činnost zaměřena převážně na výchovu mládeže. Právě v této oblasti bylo dosaženo největších úspěchů klubu, např. tříleté působení (od sezóny 1993/1994 do sezóny 1995/1996) líňského družstva v Extralize dorostu (nejvyšší soutěž dorosteneckých družstev v ČR). Vynikajícím výsledkem, v historii ŠK Líně zatím nejcennějším, je vítězství družstva mládeže a zisk titulu mistra ČSFR na Mistrovství ČSFR 1993 družstev starších žáků v rapid šachu. Sestava tehdejších mistrů ČSFR byla David Rožmberský (host), Vítězslav Tužil, Dobroslav Kracík (100% bodový zisk), Jana Brudnová, David Brudna, Michal Štengl. V současnosti působí družstvo mládeže v 1. lize.

Rovněž mezi jednotlivci dosáhl ŠK Líně významných úspěchů. O většinu z nich se postaraly dívky, které v 90. letech kralovaly mistrovstvím Čech i České republiky ve všech kategoriích. Medaile vozily především Jana Brunová a Lucie Hodová. Obě dívky se prosadily i na evropské a světové scéně (Jana skončila na ME v roce 1992 na 18., Lucka o rok později na skvělém 5. místě a v letech 1996 a 1998 se dokonce zúčastnila mistrovství světa!). V roce 2004 na MČR žen v Karlových Varech obsadila Lucie Hodová 2. místo a otevřela si tak dveře do širší ženské reprezentace. V květnu 2007 roku vybojovala na Mitropa Cupu v Maďarsku společně s Kristinou Novosadovou 5. místo a navíc splnila normu mezinárodní mistryně. Na ME družstev v r. 2007 přispěla českému ženskému týmu ke konečnému 17. místu.

Za zmínku jistě stojí i 2. místo v republikovém finále Přeboru škol v šachu v roce 2000 družstva ZŠ Město Touškov, složeného z našich členů. V kategorii dospělých patří mezi úspěchy např. vítězství Dobroslava Kracíka v regionálním přeboru mužů 1996, vítězství stejného hráče na mezinárodním turnaji v italské Imperii a v klatovském turnaji B v roce 1997, 2. místo Petra Herejka na mezinárodním OPEN turnaji v Náchodě 1999 a čtyři turnajové tituly Jaroslava Hávy z roku 2004. Petr Neuman vyhrál v r. 2008 velmistrovský turnaj v Rakovníku a získal druhou normu, potřebnou pro udělení titulu GM. V letech 2009 se stal se svým družstvem přeborníkem Irska a vybojoval si právo účasti na Evropském poháru družstev. V sezóně 2001/2002 vybojovalo družstvo ŠK Líně A ve 2. lize 4. místo, což je zatím nejlepší výsledek klubu v soutěžích družstev. Bohužel se tento úspěch nepodařilo v dalším roce zopakovat, družstvo sestoupilo a již několik let se marně snaží o návrat, když pravidelně sbírá medailová umístění v krajském přeboru 1. třídy. V současnosti se klub může pochlubit dvěma 2. ligami a dalšími 9 družstvy ve všech krajských soutěžích. V roce 1998 družstvo ŠK Líně v předkole Českého poháru v rapid šachu družstev v konkurenci 18 družstev zvítězilo. Totéž se podařilo i v roce 2000, když B družstvo našeho oddílu přidalo ještě 4. místo. Ve finále Českého poháru obsadil líňský tým 9. místo.

Velmi aktivní je ŠK Líně i v pořadatelské činnosti. Kromě 10 ročníků mezinárodního Junior festivalu (1995-2004) uspořádal ŠK Líně také Mistrovství Čech mládeže (1992 a 1993) a Mistrovství České republiky mládeže 1995.

ŠK Líně však žije především současností. Mládež trénuje ve čtyřech tréninkových skupinách (v Líních, v Městě Touškově, v Kozolupech a v Hradci u Stodu). Kroužek šachu na 1. stupni ZŠ Líně vedou trenéři Milan Jenč, Milan Štich a Jan Polák. Mladí šachisté se o sobotách účastní dlouhodobých turnajových seriálů Klatovská věž (pro začátečníky) a AMPÉR (KP mládeže v rapid šachu), na začátku listopadu proběhl přebor školy. Po medailových hodech z 90. let zažívá líňská šachová mládež poněkud hubenější roky, avšak výsledky posledních turnajů dávají příslib na návrat zlatých časů. .Dospělí členové se scházejí pravidelně každý pátek v klubovně v restauraci Sokolovna, kde kromě klubového přeboru hrají nejrůznější turnaje včetně velmi oblíbeného seriálu bleskových partií. Zásluhou Vladislava Mičky je vydáván Zpravodaj ŠK Líně, který obsahuje informace z klubu, pozvánky na turnaje, přehled výsledků a také zajímavé komentované partie líňských hráčů.

Šachový klub Líně nechce být uzavřenou komunitou, rádi mezi sebou přivítáme nové zájemce o šachovou hru, ať líňské či přespolní.

Milan Jenč – předseda ŠK LÍNĚ

Partneři

Plzeňský kraj     MŠMT     ÚMO Plzeň 3     RIZZO